• ALTIN (TL/GR)
  967,58
  % 0,51
 • AMERIKAN DOLARI
  17,0019
  % 0,15
 • € EURO
  17,5104
  % -0,04
 • YARIM ALTIN
  3.166,00
  % 0,37
 • CUMHURIYET ALTINI
  6.332,00
  % 0,36
 • ÇEYREK ALTIN
  1.586,00
  % 0,31
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN/TL
  339125,694
  % -0,72

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Nedir? Neleri Kapsar?

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Nedir? Neleri Kapsar?

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Sigortalanan herşey biliriz ki belli teminatlar altında olup, olası risklere karşı zararın yol açtığı maddi tarafı telafi eden manevi kayıpları maalesef yerine koyamasada nispetince tazminat ve tedavi masraflarını  karşılayan bir garanti merkezidir.

Karayolları kanunu gereğince trafiğe çıkacak olan araçların zorunlu trafik sigortasını yaptırmadıklarında araç sahibi, sigortasız  araç kullanmak suçundan  trafikten men cezası alacaktır. Trafik sigorta fiyatları her yıl hazine müsteşarlığının belirlediği tutarlarda sigorta şirketlerine iletilir. Araçların hepsi için belirlenen teminat ve limit aynı olup fiyatlar ve hasar geçmişine göre kademelendirilip bu kapsama giren araçlar aynı prim ,poliçe bedeli ve tazminatı öderler. Bu fiyatlama ise aracın yaşı,modeli,hasar geçmişi, aracın bulunduğu il, poliçenin zamanında yenilenmesi ve poliçeye konacak ek maddeler  ödenecek primde değişikliğe neden olur.

Fiyatlamada etkili olan faktörlerin içeriği nedir?

 • Araçların yaşıyla orantılı bazı risk faktörleri ortaya çıkabileceği için fiyata etki eden bir durumdur
 • Bazı markalar daha yüksek fiyat uygulaması gerektirebilir.
 • Üretim yılı araçların yüksek fiyat uygulamasına neden olabilir
 • Bulunulan ilin trafik yoğunluğu risk faktörü olarak görülmüş ve fiyata etki etmiştir
 • Araçta hasar geçmişi olması bir sonraki yıl prim fiyatlarını yükselteceğinden prim fiyatları yüksek çıkacaktır.
 • Sigorta poliçesi vade bitiminden itibaren 30 gün içinde yenilenmezse%5 zamlı prim uygulaması yapılarak gecikme cezası verilir.
 • Bazı sigorta şirketleri sürücü yaşını da risk faktörü kabul edip genç yaştakilere yüksek prim uygulaması yapmaktalar.

Zorunlu trafik sigortası yapılırken dikkat edilecek bazı hususlar bulunmaktadır. Sigorta yapılmadan önce birkaç sigorta şirketinden fiyat teklifi almalı yüksek ve düşük fiyat verenler arasında verdikleri teminatlar açısından karşılaştırmalar yaparak aynı teminatı düşük fiyatla veren tercih edilmeli. Her sigorta şirketinin hizmet ve teminat yapısı farklılık gösterdiği için mevcut riskin gerçekleşme oranını bazıları yüksek kabul eder ve yüksek primli sigorta ödemesi ortaya çıkar. Fiyatı 40.000 TL olan bir araç için bir sigorta şirketi 1700 TL fiyat verdi ,bir başkası da 1500 TL fiyat verdiyse bu farklılığı iki sebebe bağlayabiliriz. ilki; verilen hizmet ve teminatlardaki farklılıktır. Poliçenin teminatlar kısmı iyi incelenirse aradaki fark görülecektir. İkinci neden ise risk değerlendirmesinde yüksek veya düşük oranın baz alınmasıdır.

Sigorta şirketi seçimi yapılacağı zaman aynı teminatı sunan firmalar araştırılıp en uygun fiyat ve kaliteli hizmeti verecek olan seçilmelidir.

Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Kapsar

Trafikte seyir halindeyken araçların muhtemel kaza riskleri karayolları trafik kanunuyla zorunlu trafik sigortası kapsamına alınmış, üçüncü kişilerin oluşabilecek kaza sonucu  mağduriyetleri güvence altına alınmıştır.

Tam açılımı  Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası olan zorunlu trafik sigortası araçların trafiğe çıkmadan yaptırmak zorunda oldukları, karşı tarafın zararını tazmin fikri ile kanunlaşmış bir sigorta çeşididir. Bu sigorta çeşidinde sigortalı, sigorta şirketi ve zarara uğrayan olmak üzere 3 taraf vardır. Sigortacı 2918 sayılı karayolları trafik kanunu gereğince sigortalıdan  talep edilen tazminat miktarını sigortada belirtilen limitleri aşmamak kaydıyla karşılamak zorundadır.

Zorunlu trafik sigortasından kim faydalanır?

 • Trafikte yaşanan kazalarda sigorta ettiren kişinin 3.kişilerin uğramış oldukları ölüm, yaralanma veya maddi bir zararı sigortacı karşılamak zorundadır.
 • Sigorta şirketi mevcut zarardan sigortada belirtilmiş limit kadar sorumlu olacaktır
 • Kaza sırasında sigortalının arabasında bulunan eşi, çocukları, anne-babası herhangi bir hasara uğrarlarsa bu sigorta kapsamında sayılmaz. Sigortalının kendisi ve yakın akrabaları sigorta kapsamı dahilinde değildir.
 • Mevcut hasar sigorta ettiren kişinin alkollü olması nedeniyle gerçekleşmişse sigorta şirketi bu hasarı karşılamayacaktır. Kişi alkollü ama  kaza alkollü olmasa bile gerçekleşecek bir kaza ise o zaman sigorta şirketi zararı karşılayacaktır.
 • Emaneten verilen araçların kaza yapması halinde araçta ve kişi de oluşabilecek zararları sigorta şirketi karşılamayacaktır.

Zorunlu trafik sigortası Türkiye sınırları içerisinde geçerli olan bir sigortadır. Meydana gelen trafik kazası sonucu kişi yada kişilerin hastane masraflarını, daimi bir sakatlık durumunda da bakıcı giderlerini belirtilmiş limitler dahilinde sigorta şirketi karşılar. Sağlık kurulunun sakatlık derecesini belirten raporunun hazırlanmasından sonra kişinin alacağı tazminat tutarına göre ödeme yapılır. Ölüm vakalarında ise kişinin bakımından mahrum kalanlara, destekten mahrum kalma teminatı adı altında bir ödeme yapılır. Karşı tarafın aracında meydana gelen zarar ruhsat sahibi sigorta eksperleri tarafından tespit edilerek gerekli masraflar karşılanır. Sigortacı meydana gelen olayın kendisine bildirilmesinden itibaren 8 işgünü içinde karşı tarafa tazminatı ödemekle yükümlüdür.

Her yıl binlerce kişinin ölümüne sebep olan trafik kazaları, kazada ölen yada yaralanan tarafların kendisi yada ailelerinin mağduriyetlerini minimum  seviyeye getirmeyi amaçlayan zorunlu trafik sigortası kapsamında güvence altına alınmıştır.