• ALTIN (TL/GR)
  907,08
  % 0,60
 • AMERIKAN DOLARI
  15,6344
  % 1,00
 • € EURO
  16,3451
  % 1,37
 • YARIM ALTIN
  2.987,00
  % -0,17
 • CUMHURIYET ALTINI
  6.089,00
  % -0,24
 • ÇEYREK ALTIN
  1.493,00
  % -0,26
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN/TL
  470917,393
  % 1,58

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali

Günümüzde emekli maaşlarındaki düşüş, emeklilik sektörüne özel sektöründe girmesine neden olmuştur. Emekli maaşının asgari ücret seviyesinde dahi olmaması insanların emekli maaşları ile geçinemeyecekleri anlamına geliyor. En düşük emekli maaşı 1,400 TL olarak belirlenmiştir. Ancak bu emekli maaşı ile geçinebilmek için ya bir ev sahibi olmanız gerekiyor ya da başka bir yerlerden maaş veya herhangi bir yardım alıyor olmanız gerekiyor. Devlet insanlara iyi bir emeklilik şartı sunamadığından dolayı, çalışanlarda emekli olduklarında rahat bir emeklilik dönemi geçirebilmek için, çalışmaya başladıklarında ufak da olsa birikim yapmaya başlıyorlar. Yapılan bu birikim genelde çok düşük tutarlarda kalıyor.

Bes Nedir?

Bes, Bireysel Emeklilik Sistemi’dir. Yani kendi çabalarımızla ve birikimlerimizle kendimizi emekli etmemizdir. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne her ay bir miktar para yatırırsınız ve devlet yatırmış olduğunuz para için size bir katkı payı verir. Yatırmış olduğunuz paralar ve devletin vermiş olduğu katkı payları, sizin arzu ettiğiniz bir fonda değerlendirilir. Böylece, her ay 200 TL yatırım yapan birisi, devlet katkısıyla 250 TL yatırım yapmış olur ve böylelikle emekli olduğunda hem kendi birikimleri ile, hem de devlet katkılarıyla emekli olmuş olacaktır.

Bes Sistemi Nasıl İşler

Bes sisteminin çalışma mantığını anlatalım. Diyelim ki 25 yaşındasınız ve ortalama gelire sahip bir işiniz var. Rahat bir emeklilik geçirebilmek için her ay 500 TL’lik bir birikimi Bes’e yatırıyorsunuz, devlet de sizin adınıza her ay 125 TL yatırıyor, böylelikle her ay 625 TL’lik bir birikim yapmış oluyorsunuz. Yapmış olduğunuz bu birikim kesinlikle boş durmuyor ve çeşitli fonlarda değerlendiriliyor. Hangi fonda değerlendirilebileceğini siz seçebileceğiniz gibi, yine Bes hizmeti aldığınız firma tarafından da öneri alabiliyorsunuz. Birikimleriniz bu şekilde birikiyor ve değerlendiliyor.

Diyelim ki 56 yaşına geldiğinizde Bes ile emekliliğe ayrılmaya karar verdiniz ve birikimleriniz toplamda 600.000 TL’ye ulaştı. Söz konusu rakamlardan  ve birikim getirilerinden enflasyon etkisinden arındırdığımızda, 600 bin liralık bir birikime ulaştığınızı varsayıyoruz. Bu birikimi tek seferde alabileceğiniz gibi, maaş olarak da alabilirsiniz. Birikimleriniz’i 20 yıla bölerek maaş şeklinde almaya karar verdiğinizde 76 yaşınıza kadar size aylık 2,500 TL’yi aşan bir ödeme yapılacaktır. Üstelik size ödemeler yapılırken kalan paranız da fonda değerlenmeye devam edecektir. Enflasyon arttıkça aylık almayı istediğiniz maaşı da istediğiniz oranda artırma hakkına sahipsiniz.

Ancak Bes sisteminde erkenden emekli olmaya karar verip paranızı çekmeye karar verdiğinizde, Bes sistemi size devlet katkılarını ödeyemeyebiliyor, üstüne bir de anaparanızdan kesinti de yapabiliyor bu gibi durumlarda Bes sisteminde ciddi bir zarara uğrayabiliyorsunuz. Bunun için Bes sisteminden herhangi bir zarar görmemek için 65 yaşınıza kadar sisteme ödeyebileceğiniz bir miktarı seçerek birikime başlayınız. Eğer yine de Bes sisteminden çıkmaya karar verdiyseniz ve siz de  Bes için, Ziraat bankasını kullanıyorsanız, yazımızın devamı sizler için olacaktır.

Ziraat Bankası BES İptali Nasıl Yapılır?

Bes sözleşmesine göre, sisteme kayıt olan kişiler 45 gün içerisinde herhangi bir nedenn olmaksızın ve maddi kayba uğramaksızın sistemden çıkma hakkına sahiptir, ancak bu sürenin üzerinde sistemde kaldıysanız bazı devlet katkılarından ve anaparadan kayba uğrayabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Bes İptali Yapma

İnternet Bankacılığını kullanarak Bes iptali için öncelikle, internet bankacılığına giriş yapmanız gerekiyor. Sonrasında Ziraat yatırım ürünlerinden Bes’i seçmeli ve devam etmelisiniz. İptal için, adınıza açılmış bir sistemin olması gerekmektedir.  Sonrasında sözleşmeyi iptal için gösterilen butona tıklamalısınız. Tıklama işleminden sonra Bes sisteminden çıkmanın getireceği sorumlulukları kabul etmeniz gerekiyor, Bes’ten çıkmak bazen anapara ve getiri kaybına uğramanıza neden olabilmektedir. Ancak Bes’te kalma süreniz 45 günü geçmediyse herhangi bir zarara uğramadan sistemden çıkmak mümkündür.

Bes’ten Çıktığımda Devlet Katkılarını Alabilir Miyim?

Bes sisteminden ayrıldığınız zaman, ayrılma sürenize göre değişen oranlarda devlet katkısını talep edebilirsiniz. Sistemden ayrılacağınız son zamana kadar (56 yaş)  hiçbir zaman katkıların tamamını alamazsınız. Bes devlet katkılarının tamamını alabilmek için 56 yaşını doldurmanız gerekmektedir. 56 yaşınıza geldiğinizde sistemde kalma sürenizin de en az 10 yıl olmuş olması gerekir. Örneğin sisteme 50 yaşında katıldıysanız 60 yaşınıza kadar beklemeniz gerekirken, 46 yaşında veya daha erken bir yaşta sisteme katılan biri 56 yaşında emekliliğe ayrılabilir. Fondan ne zaman ayrılırsanız ayrılın, fon getirilerini her zaman alırsınız, ancak devlet katkılarını alabilmek için, sistemde en az 3 yıl kalmanız gerekir. Sistemde 3 yıl kalanlar devlet katkısının %15’ini alabilirken, 6 yıl kalanlar %35’ini 10 yıl kalanlar ancak yaşını doldurmayanlar ise %60’ını alabilirler. Sistemde 10 yıl kalan ve 56 yaşını dolduranlar ise tamamını alabilirler.