Konut Kredisi

Ev almak, gerek içinde yaşamak ve gönlünce dekore etmek için olsun, gerekse kira gelirinden veya arsa değerinden ötürü yatırım amaçlı olsun, hemen herkesin hayallerinden birisidir. Sağlıklı ve uygun bir şekilde ev almak isteyenlerin finansman arayışları ise çoğu zaman en uygun konut kredisi seçeneğine ulaşmaktan geçer.

Konut kredileri, tüm kredi türleri içerisinde en yüksek tutarlı, en uzun vadeli ve dolayısıyla en dikkat edilerek hesaplanması ve başvurulması gereken kredi türlerinden birisi. Çünkü 10 yıla varan hatta bazen bu süreyi geçen konut kredisi vadeleri, 100 bin TL’lere varan konut kredisi tutarları söz konusudur ve ciddi bir yatırım olduğu için de iyi bir konut kredisi hesaplama sürecinden geçilmesi gerekir.

Peki en uygun konut kredisi seçeneğine ulaştığınızdan emin olmak için ne yapmak gerekir? Elbette iyi bir konut kredisi hesaplama sürecinden geçmek…

Bankaların konut kredisi faiz oranlarını, hangi tutara ne kadar faiz verdiğini, hangi vadede aylık taksitlerin neler olduğunu olabildiğince çok bankanın verilerini gezerek incelemek ve en uygun konut kredisinin hangisi olduğuna karar vermek şarttır.

Bu yüzden en uygun konut kredisine ulaşmak için kredirehberi.org üzerinden karşılaştırma ve hesaplama işlemlerinizi en yeni verilerle gerçekleştirebilir ve sizin için en uygun konut kredisi seçeneğine başvuru sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

Konut Kredisi Başvurusu Şartları Nelerdir?

En Uygun Konut Kredisi başvurusu yapmak için belirli bir şart yok, Konut Kredisi hesaplaması yaparak istediğiniz bankanın istediğiniz kredisine başvuru yapabilir ve ön başvuru sonucunu kısa sürede öğrenebilirsiniz. Kredinin kabul edilmesi için ise gelir belgenizin olması, belgedeki gelirinizin başvurduğunuz krediyi ödeyebilmesi gerekli. Ayrıca daha önemli bir şart olarak, KKB kredi puanı ya da Findeks kredi notunuzun yüksek olması gereklidir.

Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilirim?

Konut kredisi faiz oranlarını en uygununa göre sıraladıktan sonra kredi notunuza göre değişen oranlarda kredi çekebilirsiniz. Ayrıca bankaların konut kredisi ürünleri ve konut kredisi kampanyaları kapsamında sundukları üst başvuru limitleri de değişkenlik göstermektedir.
Çekebileceğiniz kredi tutarı, belgelenilebilir geliriniz(maaş, kira vs.) doğrultusunda artmaktadır.
Keza, Kredi hesaplama programı ile Vakıfbank konut kredisi hesaplama, Garanti konut kredisi hesaplama, Akbank konut kredisi hesaplama, Finansbank konut kredisi hesaplama, Ziraat Bankası konut kredisi hesaplama, Halkbank konut kredisi hesaplama, İng Bank konut kredisi hesaplama, İş Bankası konut kredisi hesaplama gibi bankaların sayfalarında sunmuş olduğu araçlarıda kullanabilirsiniz.

Hangi Evlere Konut Kredisi Verilir?

Almak istediğiniz ev başvuru yaptığınız şehrin içinde veya dışında olabilir. Ofisten apartman dairesine, müstakil evden mağazaya kadar tüm gayrimenkul türleri için konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz.
Ancak kredilendirme yapılacak olan evin inşaatının tamamlanmış ve yapı kullanma izin belgesinin verilmiş olması gereklidir.
Birçok banka, belirli konut projeleri ile anlaşarak daha uygun ödeme koşulları da sunabiliyor.

Satın Aldığım Evin Gerçek Değerini Nasıl Hesaplarım?

Bir evin gerçek değeri, belli başlı birkaç unsura göre belirlenir. Bu noktada; evin konumu, evin yapısı ve yaşı, fiziksel özelliklerinin sağlam ve konforlu olması, etrafındaki ulaşım, sosyal kurumlar, alışveriş, sağlık kurumları gibi imkanların zenginliği ve buna benzer unsurlar evin fiyatını belirler. Ayrıca evin kira fiyatına göre de fiyatını aşağı yukarı belirlemek mümkündür.
Konut kredisi ile ev satın aldığınızda, evin değerini belirleme işlemi sizin yerinize konut eksperleri tarafından yapılmaktadır. Konut kredisi başvurusunu kabul eden banka, sizin için bu işlemleri gerçekleştirir ve çektiğiniz krediden belirli tutarlarda bir ücret tahsil eder. Bunun adı “konut kredisi ekspertiz ücreti” olarak belirlenmiştir.

Konut Kredisinde Hangi Masraflar Alınır?

Her kredi türünde olduğu gibi konut kredisi başvurunuz kabul edildiğinde de bazı masraflar, kredinizden kesilmektedir. Ancak konut kredisi neticede bir ürün almaya yönelik ve uzun vadeli bir kredi seçeneği olduğu için masraf kalemleri daha fazla ve çeşitlidir.
Konut kredisi için ödemeniz gereken peşinat haricinde kesilen ücretler genel itibariyle şöyledir:
Konut kredisi tahsis ücreti, ya da bilinen adıyla dosya masrafı, her kredi türünde olduğu gibi standart olarak tahsil edilen banka masraf ücretidir. Çektiğiniz kredi tutarının en fazla binde 5’i oranında ( % 0,05) alınır.
Konut kredisi ekspertiz ücreti, evin değerini hesaplamak için bankaların BDDK veya SPK uzmanlarıyla yaptıkları tespit ve keşif işlemi için tahsil ettikleri ücrettir. En fazla fatura tutarı kadarı sizden tahsil edilebilir. Eğer konut krediniz kabul edildiği halde cayma hakkınızı kullanırsanız ve o sırada ekspertiz ücreti ödenmişse, iadesi olmaz.

Konut Kredisinde Hangi Sigortalar Yaptırılır?

Önceki başlıkta da belirttiğimiz üzere, konut kredisi sigortaları da bu kredi türünün uzun vadeli ve yüksek tutarlı olması, bir taşınmaz satın alınması sebebiyle diğer kredilere göre farklıdır.
Konut kredisinde de hayat sigortası söz konusudur ve sürekli sakatlık ya da vefat durumlarında borcunuzun sigorta tarafından karşılanması için yapılır.
Konut sigortası, evinizi yangın, doğal afetler, hırsızlık, terör, halk hareketleri ve grev gibi ihtimallere karşı koruma altına alır. Yıllık olarak düzenlenir ve yenilenir.
Konut kredisinde deprem sigortası, yani bilinen adıyla DASK da evinizi deprem ve deprem kaynaklı hasarlara karşı koruma altına alır. Son düzenlemeler ile ev satın aldığınızda DASK yaptırma zorunluluğu vardır. DASK olmayan evlere elektrik aboneliği verilmemektedir.

Konut Kredisinde Peşinat Var mıdır?

İlk kez konut kredisi başvurusu yapacak olan çoğu kişi, konut kredisinde peşinat konusunu gözden kaçırır ya da yanlış anlar. Konut kredisi, ihtiyaç kredileri gibi ihtiyacınızın tamamına kredilendirme yapmaz.
Konut kredisi peşinatı, satın almak istediğiniz evin fiyatı belirlendikten, yani ekspertiz işlemleri gerçekleştirildikten sonra, evin değerinin yaklaşık yüzde 20-25’ine kadar sizden tahsil edilir. Konut kredisi ise bu orandan geriye kalan kısım için yapılır.

/div>

Konut Kredisinde İstenen Belgeler Nelerdir?

Konut kredisinde, yukarıdaki yanıtlarda belirtilen standart belgelerin yanı sıra satın almak istediğiniz evin;

  • Kat mülkiyeti tapusu, veya
  • Kat irtifakı tapusu ve yapı kullanım izin belgesi, veya
  • Kat irtifakı tapusu ve inşaat ruhsatının fotokopileri gibi belgeler talep edilir.
Başa dön tuşu
Kapalı