Kredi

Krediler, herkesin bütçesine, beklentilerine ve ihtiyaçlarına en uygun kredi faiz, taksit ve koşulları ile planlarını gerçekleştirmek ya da ihtiyaçları için acil para ihtiyaçlarını karşılamak isteyen herkes için olmazsa olmaz finansman kaynakları haline geldi.

Kredi veren bankalar tarafından sunulan tüm kredi türleri ile siz de finansman arayışı içinde olduğunuz her alanda koşulları uygun ve düşük faizli kredi başvurusu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
En kolay kredi veren bankalara ve en uygun kredi koşullarına kolayca ulaşmanız için yanınızdayız.
Acil nakit ihtiyaçlarından tatil planlarına, eğitim masraflarından ev alışverişine kadar tüm ekonomik ihtiyaçlarınızı karşılamak için ihtiyaç kredisi seçeneklerinde; hayalinizdeki eve sahip olmak veya yatırım amaçlı ev satın almak için yüksek tutarlara kadar sunulan seçeneklerden en uygun konut kredisi seçeneklerinde veya uzun zamandır almak istediğiniz arabayı almak, sahip olduğunuz arabanızı yenilemek için en uygun taşıt kredisi seçeneklerinde, bankalar tarafından değişik faiz ve koşul seçenekleriyle sunuluyor.

Anlık güncellenen yeni kredi bilgileri ve verileri ile ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi alanlarında başvurmak istediğiniz tüm kredi tutarları ve vadelerinde, hangi bankanın o an hangi kredi faiz oranlarını ve kredi masraflarını sunduğunu, hangi bankanın en kolay kredi verdiğini, en güncel verilerden derleyerek ekranınıza getiriyor, karşılaştırmalı kredi hesaplama listeleri ile en iyi krediye ulaşmanıza yardımcı oluyoruz.

Ayrıca “Ne kadar kredi çekebilirim, kredi çekmek için ne yapmak gerekir, hangi bankalar en kolay kredi verir” gibi daha birçok teknik sorunlarınız ile ilgili bilgiler, kredi başvurularında ve başvuru onayından sonra hangi kredi türünde ne gibi koşullarla karşılaşacağınız ile ilgili püf noktalarını da uzman yazıları ile sizlere sunuyoruz.

En Uygun Kredi Hangisi?

En uygun kredi seçeneği, sizin aylık bütçenize ve ödeme durumunuza en iyi uyan kredi seçeneği olacaktır. Kredi vadenizi orta ya da uzun süreli olarak seçtiyseniz, bu süreç boyunca düzenli olarak ödeyebileceğinize emin olmalısınız.

Kredi Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

Kredi hesaplama yaparken; -Menüden, hesaplama yapmak istediğiniz kredi türü sekmesine (ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi) gidin. -Hesaplama yapmak istediğiniz kredi türünü seçin, kredi tutarını ve vade süresini girin. -Çıkan ekranda bankaların o an, sizin hesapladığınız ölçütlere hangi taksit ve koşulları sunduğunu görebileceksiniz.

Kredi Hesaplama Nereden Yapılıyor?

Kredi hesaplama ekranına yukarıdaki menüden ulaşabilirsiniz. Hangi kredi türünü seçmek istiyorsanız; ihtiyaç kredisi, konut kredisi ya da taşıt kredisi sekmesine tıklayarak dilediğiniz ekrana gidebilirsiniz

Bankaların Kredi Verme Şartları Nelerdir?

Bankalar, kredi başvurusu için karar verirken her şeyden önce Kredi Kayıt Bürosu (KKB) puanınıza bakarlar. Bu puan sizin kredi ve kredi kartı borçlarınız ile ilgili ödeme alışkanlıklarınızın kayıt edildiği, borçlarınız ve ödemeleriniz ile ilgili performansızın değerlendirildiği bir puandır. Ayrıca bankalar, kredi başvurusunda sizden mutlaka gelir belgesi talep ederler. Çalıştığınız işten ya da varlıklarınızdan elde ettiğiniz aylık belgelenebilir gelire bakarak ödeme performansız ile ilgili değerlendirme yaparak size verebilecekleri kredi tutarı ve taksit ödemeleri için kararlarını verirler. Gelir belgesi yoksa ya da belgelenebilir geliriniz, talep ettiğiniz krediye yetmiyorsa, halihazırda bir gayrimenkulünüz olması durumunda ipotek ettirerek şansınızı artırabilirsiniz.

Hangi Kredilerde İpotek Uygulanır?

Bankalar, özellikle konut kredisi başvurularının kabul edilmesi durumunda krediye konu olan konutu, kredi vadesi süresince ipotek altında tutar. Bunun haricinde ihtiyaç kredilerinden ticari kredilere kadar belli ürünlerde veya kampanyalarda ipotekli kredi başvurusu şansı sunulabiliyor. Ancak her ürün ve kampanya için bu geçerli değil.

KKB Puanı Nedir? KKB Sorgulama Nereden Yapılır?

KKB Puanı, tün bankalarda kullandığınız kredi, kart ve diğer borç ödemelerindeki geçmişinizin kayıt altına alınarak performansınızı ortaya koyan ve kredilendirme aşamasında bankaların dikkate aldığı bir puandır. KKB puanını öğrenmek için KKB sorgulama işlemi yapmak gerekir. Bunun için yakın zamanda hizmet vermeye başlayan Findeks.com üzerinden TC kimlik numarası ve bazı diğer bilgileri girerek güncel puanınızı öğrenebilirsiniz. Kredilerde Hayat Sigortası Neden Yapılır, Ne İşe Yarar? Kredi başvurusu yaptığınızda bankalar sizden hayat sigortası yaptırmanızı talep ederler. Yapılan son düzenlemeler ile birlikte sigorta yapma zorunluluğu olmamakla ve kredi aldığınız banka haricinde bir başka sigorta kurumundan da sigorta yaptırma hakkınız var. Kredilerde hayat sigortası, çeşitli yaşamsal risklerin gerçekleşmesi ihtimalinde, sürekli sakatlık ya da vefat gibi durumlarda, borcunuzun yasal mirasçılarınıza, yan aile üyelerine kalmasını engeller ve bankaya olan kredi borcunuz sigorta tarafından ödenir

Kredi Ön Onayı Nedir?

İnternet ve mobil teknolojinin gelişmesi ile birlikte kredi başvurusu kanalları interaktif ve dolaylı bir hale geldi. Yani bire bir bankaya yapılan kredi başvuruları olduğu gibi müşteriler artık internet üzerinden ihtiyaç kredisi hesaplama işlemleri yaparak kendilerine en uygun krediye internet üzerinden başvuru yapabiliyorlar. İnternetten kredi başvurusu yaptığınızda bankalar size otomatik bir cevap vererek, kredi ön onayınızın olumlu olduğuna ve sizi en yakın şubelerine çağırdıklarına dair bir mesaj gönderirler. Birçok tüketici, bu mesajın kesin onay olduğunu düşünerek hareket eder. Oysa banka ile bire bir görüşüp, gelir belgesi gibi belgelerinizi teslim etmedikçe dolaylı bir kesin onay alamazsınız. Yani banka görevlisine bire bir başvuru yapmak şarttır. Eğer kredi ön onayı verilmediyse, muhtemelen kredi notunuzun düşük olması sebebiyledir. Çünkü kredi başvurusu için TC Kimlik No’sunu gönderdiğinizde, banka otomatik olarak numaranızı sisteme girerek kredi notunuza ve ödeme geçmişinize bakar. Buradan alınan ilk sonuç olumluysa sizi şubeye davet eder.

Kredi Yapılandırma Nedir?

İnternet ve mobil teknolojinin gelişmesi ile birlikte kredi başvurusu kanalları interaktif ve dolaylı bir hale geldi. Yani bire bir bankaya yapılan kredi başvuruları olduğu gibi müşteriler artık internet üzerinden ihtiyaç kredisi hesaplama işlemleri yaparak kendilerine en uygun krediye internet üzerinden başvuru yapabiliyorlar. İnternetten kredi başvurusu yaptığınızda bankalar size otomatik bir cevap vererek, kredi ön onayınızın olumlu olduğuna ve sizi en yakın şubelerine çağırdıklarına dair bir mesaj gönderirler. Birçok tüketici, bu mesajın kesin onay olduğunu düşünerek hareket eder. Oysa banka ile bire bir görüşüp, gelir belgesi gibi belgelerinizi teslim etmedikçe dolaylı bir kesin onay alamazsınız. Yani banka görevlisine bire bir başvuru yapmak şarttır. Eğer kredi ön onayı verilmediyse, muhtemelen kredi notunuzun düşük olması sebebiyledir. Çünkü kredi başvurusu için TC Kimlik No’sunu gönderdiğinizde, banka otomatik olarak numaranızı sisteme girerek kredi notunuza ve ödeme geçmişinize bakar. Buradan alınan ilk sonuç olumluysa sizi şubeye davet eder. Kredi Yapılandırma Nedir? Kredi yapılandırma, kredi taşıma, kredi transfer ya da refinansman gibi isimlendirmelere sahip olan bu işlem, kredi borcunuzu bir bankadan bir başka bankaya taşıma işlemidir. Bir süre önce uygun oranlarla çektiğiniz, ancak ödemekte zorlanmaya başladığınız bir krediyi, faiz ve taksitleri daha uygun olan bir başka bankaya transfer ederek kredi taşıma işlemi yapabilirsiniz. Refinansman işlemi ile yeni bankanız sizin borcunuzu diğer bankaya öder ve daha düşük taksitlerle yeni bankanızda vadeleriniz devam eder. Masrafsız Kredi Kullanabilir miyim? Kredi tahsis ücreti ya da kredi dosya masrafı gibi isimlerle bilinen ücret, bankaların tüm kredi türlerinde tahsil ettikleri bir kalem olarak karşımıza çıkar. Bankaların yasal olarak bu ücreti tahsil etme hakları vardır. Özellikle masrafsız ihtiyaç kredisi olmak üzere tüm kredi türlerinde bankaların masrafsız kredi ürünleri ya da kampanyaları sunduğunu görürüz. Eğer masrafsız kredi kullanmak istiyorsanız detaylı bir kredi karşılaştırma işlemi ile bu ürün ve kampanyalara ulaşabilirsiniz. Fakat bankaların masrafsız kredi seçeneklerinde, kredi faiz oranlarını daha fazla uyguladıklarını da unutmamakta fayda var.

Kredi Nasıl Hesaplanır?

Kredi Hesaplaması yapılırken Kredi türü, tutar, vade, faiz oranı ve vergiler baz alınır. Ayrıca, vergiler arasında kredi türlerine göre farklılıklar bulunmaktadır: Konut Kredisi hesaplamasına bazı vergiler dahil edilmezken, ihtiyaç ve taşıt kredisine dahil edilmektedir. kredirehberi.org’dan kolayca kredi hesaplaması yapabilirsiniz
Başa dön tuşu
Kapalı