• ALTIN (TL/GR)
  966,70
  % 0,42
 • AMERIKAN DOLARI
  17,0185
  % 0,25
 • € EURO
  17,4688
  % -0,14
 • YARIM ALTIN
  3.161,00
  % 0,22
 • CUMHURIYET ALTINI
  6.325,00
  % 0,25
 • ÇEYREK ALTIN
  1.583,00
  % 0,19
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN/TL
  341996,351
  % 0,50

Kredi Risk Raporu Sorgulama

Kredi Risk Raporu Sorgulama

Kredi risk raporunda kişilerin ve kurumların kredi ve kredi kartı ödemelerindeki bilgiler Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınmaktadır. Kişilerin ya da kurumların borç kayıtları, borç tutarları, borçların ödeme süreleri ve gecikeler bu kayıtlar içerisinde yer almaktadır. Bu veriler doğrultusunda kredi risk raporu yani skor puanı oluşmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu 2013 yılı itibari ile rapor içerisinde kredi ve kredi kartı ödemeleri dışında tüm diğer faturalar da bulunmaktadır. Bu diğer ödemelerinde işleyişi de kredi risk raporunu etkilenmektedir.

Kredi risk raporları bankalar, sigorta şirketleri, ev sahipleri, kiralama ve iş ortaklıklarında yoğunlukla tercih edilmekte ve kişilerin finansal geçmişleri analiz edilerek kişilerin risk durumları değerlendirilmektedir. Bu aşamada yapılan sorgulama işlemlerinde de kredi risk raporu sorgulama yöntemleri kullanılmaktadır. Sorgulama işlemlerinde ise bireysel ya da kurumsal kullanıcıların raporu elde edebilmesi için öncelikle Kredi Kayıt Bürosu’nun resmi web adresine üye olması gerekmektedir.

KKB Nasıl Üye Olunur

KKB bireysel üyelik işlemleri için ilk önce linke tıklanması ve sayfa içerisindeki formun doldurulması gerekmektedir. Bu formun doldurulması ile üyelik işlemi tamamlanmaktadır. Kurumsal üyelik işlemi için ise linke tıklanması ve yine açılan formun doldurularak üyelik işleminin yapılması gerekmektedir. Formun doldurulması sonrasında üyelik işlemi kabul etmekte olan bankalar aracılığı ile belgelerin ve imzaların tamamlanması daha sonrasında ise banka tarafından kontrolünün sağlanarak sisteme üyeliğin kabul edilmesi aşamaları bulunmaktadır. Bu aşamalardan sonra kredi risk raporu sorgulama işlemi kolayca yapılabilmektedir.

Bireysel yani şahıs firmalar için sistem içerisinde yer alan kullanıcı adı T.C. kimlik numarasıdır. Kurumsal yani tüzel kullanıcılar için kullanıcı adı ise vergi kimlik numarasıdır. Sisteme giriş yapılabilmesi için vergi kimlik numarası ile T.C. kimlik numarasının yazılması gerekmektedir. Ayrıca www.kkb.com.tr adresi üzerinden internet şubesi üyelik paneli içerisinden giriş yapılarak rapor işlemlerinden kredi risk raporu sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

SMS ile Risk Raporu Nasıl Sorgulanır

İnternet haricinde SMS ile kredi risk raporu sorgulama işlemi yapılabilmektedir. SMS ile risk raporunun talep edilebilmesi için yukarıda belirtilmekte olan KKB’nin resmi web adresine bireysel ya da kurumsal üyeliğin bulunması gerekmektedir. Bu sorgulama işleminde üyelik işlemleri esnasında sisteme kayıt edilen cep telefonu numarası kullanılmaktadır. Raporun talep edilmesi üzerine kişiye 2 mesaj iletilmektedir. İlk mesajda detaylı risk raporuna ulaşılabilmesi için referans numarası, diğer mesajda ise özet rapor yer almaktadır.

SMS ile kredi risk raporu sorgulama işlemi için “RİSKİM” yazıp boşluk bırakılmasının ardında T.C. kimlik numarasının ya da vergi kimlik numarasının son 4 rakamının yazılarak 4552’ye kısa mesaj gönderilmesi gerekmektedir. SMS ile çek raporu sorgulama işlemi için ise “CEKİM” yazıp bir boşluk bırakılmasının ardından T.C. kimlik numarasının veya vergi kimlik numarasının son 4 hanesinin yazılarak 4552’ye kısa mesaj göndermek yeterlidir.