• ALTIN (TL/GR)
  924,94
  % -0,36
 • AMERIKAN DOLARI
  15,9139
  % 0,03
 • € EURO
  16,7794
  % -0,12
 • YARIM ALTIN
  3.022,00
  % -0,42
 • CUMHURIYET ALTINI
  6.034,00
  % -0,41
 • ÇEYREK ALTIN
  1.512,00
  % -0,26
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN/TL
  476872,149
  % 0,07

Findeks Rengi Nedir

Findeks Rengi Nedir

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınan finansal çalışmaları hesaplamakta ve kredi notları oluşturulmaktadır. KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tüketicilerin mevcut ve geçmiş tüm bankacılık ve finansal çalışmalarını kayıt altına almakta ve bu kayıtlar doğrultusunda kredi notunda güncellemeler yapılmaktadır.

Findeks Kredi Notu

Alınan bu kayıtlar ve veriler sonrasında yapılan hesaplamalar ile rakamsal değerler oluşmakta bu değerler kredi notlarını ifade etmektedir. Bankalara yapılan tüm başvurular sırasında kredi notları değerlendirilmekte ve bu not incelenerek işlemler başlatılmaktadır.

Düşük kredi notuna sahip olan tüketicilerin kredi başvuruları esnasında birtakım sorunlar yaşanabilmekte ve bankalar risk profili teşkil etmekte olan kredi notlarının başvurularını olumsuz sonuçlandırmaktadır. Bankalara yapılan müracaatlarda ve kredi başvurularında işlemlerin olumlu sonuçlanabilmesi ve yüksek tutarda kredi kullanılabilmesi için kredi skorajının talep edilen seviyede olması hususuna dikkat edilmelidir. Bu aşamada kredi notunun öğrenilmesi ve sorgulanabilmesi için sorgulama sistemleri kullanılabilmektedir. Bu sistemden yapılan sorgulamalar sonrasında yapılacak olan başvuruların durumları hakkında ön fikir sahibi olunabilmektedir.

 

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu sorgulamalarında iki farklı yöntem kullanılabilmektedir. Sorgulama yöntemlerinde kullanılacak ilk seçeneklerden bir tanesi KKB’nin resmi internet sayfasıdır. Bu adres üzerinden üye işlemlerinin yapılması sonrasında sorgulama kolayca yapılabilmektedir. Sorgulamalarda kullanılacak bir diğer seçenek de KKB’nin iyi bir hizmet vermek için oluşturduğu Findeks sorgulama sistemidir. Bu Findeks sorgulama sistemi üzerinden yine üyelik işleminin gerçekleştirilmesi ile kredi notunu öğrenmek mümkündür.

Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı çalışan Findeks internet üzerinden sorgulamaların yapılmasını kolaylaştırmak adına geliştirilmiştir. Bu sistemden yapılacak işlemler ile kredi notuna ulaşmak oldukça kolay hale dönüştürülmüştür. Sorgulamalar sonrasında da kredi notu değerine ve bu değerleri ifade renklere ulaşmak oldukça kolaydır. Bu aşamada da karşılaşmış oldukları skoraj ve Findeks Rengi Nedir konusunda araştırmalar yapmaktadır.

Findeks Renkleri ve Anlamları

Findeks kredi notunda her not değerine karşılık olarak renkler bulunmaktadır. Bu renkler kırmızı, turuncu, sarı, açık yeşil ve koyu yeşildir. Her renk sırasıyla not üzerinde bir anlam taşımaktadır. Açık yeşil ve koyu yeşil renkleri 1499 – 1900 arası kredi notunu ifade etmekte ve az ile en riskli müşteri anlamını taşımaktadır.

Turuncu ve kırmızı renkler 0 – 699 arası kredi notlarını ifade etmekte ve riskli ile en riskli müşteri anlamını taşımaktadır. Sarı renk ise 699 – 1499 arası kredi notuna sahip olan kişileri ve riskli ile en az riskli müşteriyi tanımlamaktadır. Bu renklere ve karşılığı olan puanlamaya bankalar müşterileri hakkındaki finansal geçmişleri ve durumları analiz etmekte olup, başvurulara yanıt vermektedir.