• ALTIN (TL/GR)
  929,81
  % 0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  15,9424
  % 0,23
 • € EURO
  16,7775
  % 0,07
 • YARIM ALTIN
  3.037,00
  % 0,00
 • CUMHURIYET ALTINI
  6.065,00
  % 0,05
 • ÇEYREK ALTIN
  1.515,00
  % -0,13
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN/TL
  476306,143
  % -0,68

Evlilik Yardımı Nedir? Kimler Alabilir Alınır?

Evlilik Yardımı Nedir? Kimler Alabilir Alınır?

Devletin yeni evlenecek gençlere sunduğu evlilik yardımı altında sunulan devlet destekli evlilik kredisi ve baba yada annesinden ölüm sebebi ile ölüm aylığı alan bekar kız çocukları için sunulan çeyiz parası alabilmek için belli şartlar aranmaktadır.Yeni evleneceklere maddi anlamda rahatlık sunan bu evlilik yardımı ödeneklerinden yararlanabilmek için belli özellikleri taşıyor olmak Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığının aradığı ilk şartlardan biri.

Evlilik Yardımı Kimler Alabilir?

Öncelikle Sosyal mevzuat mevzuatında ki evlenme ödeneği yani hal arasında bilinen adı ile çeyiz parasından yararlanma şartları hakkında bilgilendirme yapmak isteriz.

Evlenme ödeneği yani çeyiz parası anne yada babasının ölmesi üzerine ölüm aylığı bağlanan kız çocuklarının bu aylığı alırken evlenmeleri halinde devlet tarafından verilen aylıklarının 24 katına tekabül eden yardım miktarıdır.Ölüm aylığı almakta olan tüm kız çocuklarının evlenmeleri halinde bu destek devlet tarafından verilmektedir.Bu ödenekten yararlanabilmek için evlenmeden önce kız çocuklarının ölüm aylığı almaları gerekir.Evlenmeleri halinde kendilerine verilen 2 yıllık evlilik ödeneği eğer ölen kişinin bir başka yakını ölüm aylığı almaya devam ediyorsa 2 yıla kadar evlilik nedeniyle aylığın tamamının diğer hak sahibi çocuğa yada eşe başlanması söz konusu olmayacaktır.diğer kişilerin aldıkları aylıkta görülecek maaş artışı 2 yıllık süre bittikten sonra gerçekleşecektir.Evlenen kız çocuğunun 2 yılı geçmeden boşanması halinde ölüm aylığı kendisine ancak 2 yıl bittikten sonra yeniden verilmeye başlanabilir.

Devletin henüz tasarı halinde sunduğu evlilik kredisi ise yeni evlenecek genç kişilerin aile kurmasını kolaylaştırmak adına kredi vermesi durumudur.Bu kredi devlet tarafından sunulduğu için faizli bir kredi değildir ve 10 bin TL’ye kadar kullandırılmaktadır.Ancak bu kredinin yasa tasarısının onaylanmasından sonra krediden yararlanmak için bazı şartlar gerekecektir.Öncelikle evlilik kredisi sadece genç yaşta evlenmek isteyip maddi sıkıntı yaşayan gençlere sunulacak bir kredi olacağından 18-24 yaş arasında ki gençlerin kullanması için sunulacağından daha üst yaş grupları bu krediden faydalanamayacaktır.Üniversite mezunu olunması halindeyse 18-26 yaşları arasında krediden faydalanılabilir. Krediden faydalanmanın diğer şartladı maddi yönden evlenmek için yetersiz olmak ve ceza kanununa göre herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmaktır.Bu şartları taşıyan eş adayları yasa tasarısı onaylandıktan sonra Edevlet destekli evlilik kredisinden faydalanabilirler

Evlilik Yardımı Nasıl Alınır?

Hayat standartlarını daha iyi ve yaşanabilir hale getirmek için devlet yeni adımlar ve projeler geliştiriyor.

Bunlardan, evlenecek çiftlere yönelik yapılacak devlet destekli evlilik yardımının bazı ön şartları bulunmaktadır.

 • TC vatandaşı olmak
 • 27 yaşını doldurmamış olmak
 • İlk evliliği yapıyor olmak
 • Bir çeyiz hesabı açılıp bu hesaba 3 yıl süre ile para yatırmak ve bu sürenin sonunda da devlet tarafından paranın en fazla %20’si kadar yardımın azami 5000 lirayı geçmemek şartıyla devlet tarafından hesaba yatırılması

Evlenecek olanları teşvik edecek uygulamalar

Evlenmiş olan çiftler bu şartların yerine getirilmesinin ardından 5411 sayılı kanuna tabi bankalarda gönüllü katılıma dayalı açılacak türk lirası cinsinden hesaba, devlet tarafından yatırılmasının ardından ilgili bankaya giderek bu yardımdan  faydalanabilirler.

5000 liralık yardımın her yıl yeniden değerleme oranı kadar arttırılıp  3 katına kadar çıkartılmasına da bakanlar kurulu yetkilidir. Hesabınızda 30-35000 civarında bir birikim gerçekleştiyse azami tutar olan 5000 liralık yardımı alabilirsiniz. Bu yardımdan faydalanabilmek için erkek yada bayan olmak gibi bir zorunluluk ta bulunmuyor. Bu hesaba devlet yardımına konu olan miktarın bir yıllık asgari ücrete isabet eden tutarı hiçbir şekilde nafaka borçları hariç olmak üzere haczedilemez,rehnedilemez,iflasa dahil edilemez. Ayrıca yine devlet eliyle yapılan bir başka yardım türüde yetim kız çocuklarına yapılan evlilik yardımıdır. Halk arasındaki adıyla çeyiz yardımı da denilen ve sadece yetim kız çocuklarının faydalandırıldığı  bir yardım türüdür. Bunu için de bazı şartları taşımanı gerekmekte

Eğer;

 • Ölüm gelir aylığı alıyorsanız
 • Bu aylığı alırken evleniyorsanız
 • Çalışmıyor ve kız çocuğu iseniz

başvurunuzu yapabilir ve bu destekten faydalanabilirsiniz. Bu yardımın miktarı en son alınan aylık miktarının 24 katıdır. Yani 800 lira alıyorsanız 800×24=19.200 tl’si olacaktır. Yetim aylığı almakta olan kişi evliliğin gerçekleşmesi ile birlikte aylığı kesilecektir. Bu yardım devlet tarafından iki yıla tekabül eden bir süre kişiye evlilik yardımı olarak toplu olarak verilmektedir. Kişi bu iki yıl bitmeden boşanırsa o zaman sürenin dolması beklenir ve bitiminde de tekrar yetim aylığını almaya devam edebilir. Bu yardım için ilk evlilik olması gibi bir şartta bulunmamaktadır. İstenirse ikinci evliliğinde bu başvuruyu yapılabilir.

Devletin sosyal devlet olma anlayışının bir gereği de toplum içerisinde kişilerin hayat standartlarını belli bir noktaya getirmelerine yardımcı olmaktır. Bu bazen koşulsuz yardım bazen uygun seçenekli kredi olarak tezahür eder. Amaç her zaman kişileri devletin koruyucu şemsiyesi altında toplamaktır.